CZ EN DE  
img

Historické památky Prahy

Historická Praha je zcela nesrovnatelná se všemi památnými městy v České republice.1100 let vývoje města je zastoupeno všemi architektonickými slohy. Historické jádro Prahy bylo v roce 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historické centrum Prahy zahrnuje Pražský hrad,Hradčany, Malou Stranu včetně Karlova mostu, Staré Město s Josefovem (dochovaná část Židovského Města), Nové Město a Vyšehrad.

Pražský hrad
Nejblíže od penzionu , asi 15 km, je Pražský hrad, který je po celá staletí sídlem českých panovníků. Spolu s gotickou katedrálou sv.Víta je to nejkrásnější hradní komplex v České republice. Prohlédnout si zde můžete Královský palác s Vladislavským sálem, Císařskou konírnu, Daliborku, Zlatou uličku, letohrádek královny Anny, baziliku sv.Jiří založenou již v roce 921 a další památky. Spojení: Hostivice autobus č.347 do stanice Malý Břevnov,dále tramvají č.22 do stanice „Pohořelec“. Délka jízdy 22 minut.

Hradčany
Nádherný pohled na malostranské střechy,ale i na celou Prahu se vám naskytne z terasy před Pražským hradem.Uvidíte i Strahovský klášter a chcete-li zažít atmosféru dob dávno minulých,projděte se v uličkách Nového Světa.Spojení:Hostivice autobus č. 347 do stanice „Malý Břevnov“, dále tramvají č.22 na stanici „Pohořelec“. Délka jízdy 22 minut.

Malá Strana
V podhradí Pražského hradu se rozprostírá Malá Strana s mnoha paláci, měšťanskými domy, kostely a malebnými uličkami., K těm nejstarším patří Nerudova ulice, hlavní spojnice Malé Strany a Hradčan. Na Malostranském náměstí stojí barokní kostel sv. Mikuláše, dominanta celé Malé Strany. Spojení:Hostivice autobusem č. 306,336 na metro „B“ Zličín , ve stanici „Můstek“přestoupit na trasu „A“ do stanice „Malostranská“. Délka jízdy 42 minut.

Karlův most
Přes Vltavu na Staré Město nás převede nejstarší most v Praze-Karlův most. Byl postaven králem Karlem IV. na místě Juditina mostu, který byl v roce 1342 pobořen při povodních. Ne každý ví, že pro položení základního kamene Karlova mostu bylo zvoleno datum významné astrologicky, ale i z hlediska číselné mystiky. Lze jej zapsat řadou lichých (tedy šťastných) čísel. 1,3,5,7,9,7,5,3,1, tj. roku 1357dne 9.7. v 5 hodin 31 minut.Toto datum lze číst z obou stran. Most je široký bezmála 10 metrů a 520 metrů dlouhý a je na něm umístěno 30 soch a sousoší. Spojení:Hostivice autobusem 306,336 na metro „B“ Zličín,ve stanici „Můstek“ přestoupit ne trasu „A“,dále do stanice „Malostranská“. Délka jízdy 42 minut.

Staré Město
Do Starého města vejdeme z Náměstí Republiky Prašnou bránou.Celetnou ulicí pak dojdeme na Staroměstské náměstí ,památné místo Prahy.Návštěvníky nejvíce upoutá Staroměstská radnice s radničním orlojem z roku1410.Spojení: Hostivice autobusem č. 336,306 na metro „B“ „Zličín“,přestoupit na metro „A“ do stanice „Staroměstská“. Délka jízdy 40 minut.

Židovské Město
Poblíž Staroměstského náměstí se nachází Židovské Město, které vzniklo ve 13.století a v němž je vepsaná historie pražských Židů. Můžete zde navštívit Staronovou, ale i další synagogy, židovský hřbitov a židovské muzeum.Spojení: Hostivice autobus č. 306,336 na metro „B“ „Zličín“, ve stanici „Můstek“ přestoupit na trasu „A“ do stanice „Staroměstská“.Délka jízdy 40 minut.

Nové Město
Nové Město je posledním pražským městem, kterým skončil vývoj Prahy v období středověku. Bylo založeno králem Karlem IV. v roce 1348. Můžete ho projít od secesního Obecního domu ,přes Václavské náměstí s Národním muzeem, Karlovo náměstí až na vltavské nábřeží k Národnímu divadlu. Obchodním centrem je Václavské náměstí. Spojení: Hostivice autobus č.306,336 na metro trasy „B“ do stanice „Můstek“. Délka jízdy 35 minut.

Vyšehrad
Dominantou Vyšehradu je kostel sv.Petra a Pavla . Na přilehlém hřbitově je pochováno přes 600 významných osobností českého národa, např. malíř Mikoláš Aleš, spisovatel Karel Čapek, hudební skladatel Antonín Dvořák, spisovatelka Božena Němcová, básník František Hrubín , doktorka Milada Horáková a mnoho dalších. Navštívit můžete i románskou baziliku sv.Vavřince. Spojení: Hostivice autobusem na metro „B“ „Zličín“, přestoupit ve stanici „Florenc“na trasu „C“ do stanice „Vyšehrad“. Délka jízdy 55 minut.